Analiza GBP/USD koniec 04. 2014 r.

Na początku kwietnia bank GS wyraził swoją wiarę w umacniającego się dolara, co mogłoby osłabić kurs GPB. Bank prognozował, że EUR względem GBP osłabnie w ciągu najbliższych 3 miesięcy, jednak w perspektywie dłuższej umocni się. Z kolei GBP względem USD miał umacniać się w ciągu najbliższych 6 miesięcy, jednak w perspektywie 12-miesięcznej osłabnąć. Natomiast GBP względem JPY ma znacznie się umocnić w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W kwietniu analitycy CA nie zmienili swoich założeń i cały czas rekomendowali wykup GBP za USD. Entuzjazm CA potwierdził również Commerzbank, którego zdaniem trend wzrostowy GBPUSD został wznowiony i zachęcał do kupna funta.

8 kwietnia po publikacji pozytywnych danych dotyczących produkcji i przetwórstwa przemysłowego (obie wartości były wyższe niż zakładano) notowania GBPUSD poszły znacząco w górę. Jednak już dwa dni później po posiedzeniu BoE, który nie zmienił parametrów polityki pieniężnej, para poszła w dół. Analiza techniczna wykazała powstanie pięciofalowego ruchu wzrostowego, co sugerowało odwrócenie się trendu.

GBP/USD 4H

W połowie miesiące upublicznione zostały dane odnośnie bezrobocia oraz zasiłków dla bezrobotnych (bezrobocie 0,069, a nie jak zakładano 0,071, zasiłki -30,4tys, a nie jak zakładano -30tys.),tego dnia kurs GBPUSD odnotował wzrosty. CA nadal trzymał się wersji, że GBP powinien pozostać silny, gdyż ich zdaniem wizja podwyżek stóp oddalała się coraz bardziej, a BoE nie doceniał potencjału brytyjskiej gospodarki.

W ostatnim tygodniu kwietnia przedstawiono dane odnośnie sprzedaży detalicznej wg wskaźnika CBI. Dane te okazały się pozytywne, a kurs GBPUSD poszedł w górę. Pod koniec miesiąca słabnąca pozycja dolara względem innych walut wzmocniła funta. Para GBPUSD była notowana najwyżej od 2009r.

Nasza prognoza: Dalsze wzrosty do 1.7011 potem analiza techniczna wskazuje na długookresowe spadki!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *