Rosnące zyski, a jednocześnie plany redukcji zatrudnienia „Big Pharma”

Restrukturyzacja, zmiana strategii, a tym samym zamknięcie zakładów produkcyjnych lub spółek zależnych, zwolnienia, wstrzymanie produkcji leków o podstawowym znaczeniu dla zdrowia publicznego, zaniechanie inwestycji w badania i rozwój leków przeznaczonych na choroby rzadkie. To tylko niektóre nowe strategie opracowane przez liderów branży farmaceutycznej w celu czerpania coraz większych zysków i dywidend.

Zyski, publiczna pomoc państwa i redukcje zatrudnienia

SANOFI

W 2011 roku CEO Chris Viehbacher ogłosił plan oszczędności 2 miliardów euro w latach 2012-2015, w celu zwiększenia stopy wypłaty dywidendy do 50% i średniej stopy wzrostu zysku netto na akcję. Sanofi stała się wówczas pierwszą kapitalizacją rynkową CAC 40 w 2012 r.

Brandicourt przejął zarządzanie firmą w 2015 r., która borykała się z silną presją cenową na kluczowym oddziale diabetologicznym i wąską listą nowych, gotowych do komercjalizacji leków. Wkrótce przedstawił on plan restrukturyzacji mający na celu obniżenie kosztów i likwidację miejsc pracy.

GLAXOSMITHKLINE

W latach 2000. w Europie i Stanach Zjednoczonych firma przeszła restrukturyzację. 
W Belgii w 2008 roku firma GSK ogłosiła zamknięcie zakładu Heppignies (specjalizującego się w produkcji antybiotyków na bazie penicyliny), co oznaczało utratę zatrudnienia dla 290 osób. Rok później GSK likwiduje miejsca pracy w fabryce w Genval, to decyzja będąca częścią planu restrukturyzacji, który zakładał likwidację kilku tysięcy miejsc pracy na całym świecie. W USA zwolniono ponad 1100 pracowników, w zakładzie Évreux we Francji zlikwidowano 1 300 miejsc pracy, a w Wielkiej Brytanii zamknięto całą produkcję.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *