Japoński bank centralny planuje wprowadzić suwerenny pieniądz

Japoński bank centralny (BoJ) poinformował, że planuje wprowadzić własne waluty cyfrowe z początkiem 2021 roku. Inne kraje także rozważają taką możliwość.

Szefowie z banków centralnych w Kanadzie, Japonii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii a także Bank Rozliczeń Międzynarodowych (BIS) utworzyli grupę roboczą, aby ustanowić standardy wprowadzania i zarządzania walutami cyfrowymi.

Regulatorzy instytucji finansowych na całym świecie wydają się być zaniepokojeni rosnącą rolą prywatnych walut cyfrowych, które mogą w przyszłości osłabić popyt na narodowe waluty oparte wyłącznie na zaufaniu – waluty fiat.

Pragną oni aby w przyszłości waluty cyfrowe banków centralnych przyczyniały się nie tylko do bardziej wygodnych i bezpieczniejszych transakcji międzynarodowych, ale także mogły być należycie kontrolowane przez instytucje publiczne. propozycje przygotowania japońskiej gospodarki na waluty cyfrowe zostaną opublikowane w najbliższych miesiącach.

Były dyrektor Banku Japonii (BoJ) w udzielonym ostatnio wywiadzie, zauważył że potęga gospodarcza i wpływy Japonii w perspektywie średnioterminowej zmniejszyłyby się, gdyby chiński juan cyfrowy był szerzej stosowany niż jen i dolar amerykański.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *