Londyńska giełda LSE odrzuca ofertę przejęcia za 39 mld USD.

Londyńska Giełda Papierów Wartościowych odrzuciła ofertę przejęcia za 39 mld USD jaką złożyła jej giełda z Hong Kongu HKEX.

Zarząd 300-letniej brytyjskiej giełdy, która pracuje nad własną transakcją zakupu dostawcy danych Refinitiv, biorąc pod uwagę fundamentalne wady złożonej propozycji, nie widzi podstaw do dalszego zaangażowania się w tego rodzaju transakcję.

LSE opublikowało z początkiem września list do HKEX, poruszając szereg problemów, w tym potencjalne problemy regulacyjne w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Podkreślono w nim, że obecne partnerstwo z giełdą w Szanghaju jest jej preferowanym i bezpośrednim kanałem dostępu do wielu możliwości z chińskim rynkiem inwestycyjnym.

„Nie oczekuję, że HKEX odejdzie, nie próbując zaoferować więcej”, powiedział Massimo Stabilini, założyciel i partner zarządzający funduszu hedgingowego Sinclair Capital. „Oczekuję, że wrócą z lepszą ofertą i wyższym składnikiem pieniężnym.”

Rząd brytyjski jest uprawniony do odstąpienia od propozycji przejęcia LSE z przyczyn leżących w interesie publicznym zważywszy, że londyńska giełda jest niezwykle ważną częścią brytyjskiego systemu finansowego.

Obie firmy były już wcześniej zaangażowane w transakcje fuzji giełdowej po tym jak nie udało się Londynowi połączyć LSE z Deutsche Börse.

Warto dodać, że HKEX nabył London Metal Exchange w 2012 roku za 1,4 mld GBP.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *