Według OCDE światowy wzrost gospodarczy spowolnił do najsłabszego tempa od czasu kryzysu finansowego z 2008 r. – głównie za sprawą eskalacji konfliktów handlowych i konfliktów politycznych.
Ostatni raport OCDE wskazuje, że światowa gospodarka wzrośnie w tym roku zaledwie o 2,9 proc. po 3, 6 procentowym wzroście w 2018 r.
Globalna gospodarka stoi w obliczu coraz poważniejszych trudności, a powolny wzrost staje się coraz bardziej niepokojący zdaniem głównego ekonomisty OECD Laurence Boone.
OECD, wzywa rządy do stosowania silniejszych polityk fiskalnych w celu stymulowania ekspansji i zwiększenia popytu. Rządy muszą wykorzystać okazję, jaką dają dzisiejsze niskie stopy procentowe, aby odnowić inwestycje w infrastrukturę i promować gospodarkę przyszłości.
Niepewność związana z odwetową wojną taryfową między dwoma największymi gospodarkami świata spowalnia wzrost sektora produkcyjnego, a utrzymująca się słabość branży szkodzi rynkowi pracy, dochodom gospodarstw domowych i wydatkom.
Napięcia handlowe wstrząsnęły zaufaniem przedsiębiorców, prowadząc do spadku wzrostu inwestycji z prawie 4 procent w 2017 r. do 1 proc. na koniec sierpnia 2019 r. podkreślają autorzy raportu.
Oczekuje się, że Chiny, druga co do wielkości gospodarka na świecie, wzrosną o 5,7 procent w 2020 r., w porównaniu z prognozą 6 procent z maja b.r.
OECD oszacowało, że trwały spadek wzrostu popytu krajowego o 2 punkty procentowe rocznie w Chinach spowoduje „znaczne” spowolnienie wzrostu globalnego.
Jeżeli towarzyszy temu pogorszenie globalnych warunków finansowych i zwiększona niepewność, scenariusz ten oznacza, że globalny wzrost mógłby zostać zmniejszony średnio o 0,7 punktu procentowego rocznie w dwóch kolejnych latach.
Tymczasem w Wielkiej Brytanii utrzymująca się niepewność co do terminu i charakteru jej wyjścia z Unii Europejskiej wpływa na perspektywy wzrostu gospodarczego w tym kraju.
Scenariusz Brexitu bez porozumienia może popchnąć Wielką Brytanię w recesję w 2020 r. i znacznie zmniejszyć wzrost w Europie ”- czytamy w raporcie OECD.
W takim scenariuszu PKB kraju może spaść o blisko 2 procent w 2020 r., a inwestycje o blisko 9 procent.
Ekonomiści OCDE są zdania, że wspólny wysiłek państw G20 jest konieczny szczególnie polityce pieniężnej za sprawą silniejszego wsparcia polityki fiskalnej i strukturalnej, co pozwoli zrównoważyć negatywny wpływ środków protekcjonistycznych na globalny handel i inwestycje.
Polityka fiskalna powinna odgrywać większą rolę we wspieraniu gospodarki, wykorzystując wyjątkowo niskie długoterminowe stopy procentowe dla zwiększenia inwestycji publicznych w celu wspierania popytu konsumpcyjnego.