- Sześć elektrociepłowni w Bydgoszczy, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Zgierzu oraz Kielcach, wchodzących do tej pory w skład spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, zostało włączonych w struktury PGE Energia Ciepła.
- Konsolidacja aktywów ciepłowniczych jest elementem konsekwentnie realizowanej przez PGE Strategii Ciepłownictwa, ogłoszonej w grudniu 2017 r. Zakłada ona wydzielenie linii biznesowej Ciepłownictwo, mającej wykorzystywać potencjał wzrostu rynku ciepła sieciowego oraz dynamizować walkę o czyste powietrze w polskich miastach.
- Podmiotem integrującym działalność ciepłowniczą w Grupie PGE oraz liderem w tym procesie jest PGE Energia Ciepła, posiadająca po konsolidacji ok. 25-proc. udziału w krajowej produkcji ciepła w kogeneracji.
- Po zakończeniu procesu połączenia aktywów ciepłowniczych powstał największy w Polsce podmiot tego sektora, który poprzez efekt skali będzie mógł w sposób zoptymalizowany i konkurencyjny funkcjonować na rynku.
Największa firma na rynku ciepła w Polsce od stycznia 2019 r. dysponuje czternastoma elektrociepłowniami w największych miastach, m.in. w Trójmieście, Wrocławiu i Krakowie, o łącznej zainstalowanej mocy cieplnej 7,7 GW oraz 4,1 GW zainstalowanej mocy elektrycznej.