Produkcji leków jest zlecana usługodawcom w biednych krajach

Proste i niezbyt lukratywne składniki aktywne dla laboratoriów – takie jak paracetamol czy antybiotyki – są zlecane wyspecjalizowanym fabrykom w Azji, gdzie powodują poważne problemy z zanieczyszczeniami środowiska naturalnego.


Region Hajdarabad w Indiach jest strefą zarezerwowaną dla dziesiątek fabryk antybiotyków dla wszystkich głównych grup międzynarodowych, z zachowaniem minimalnych warunków bezpieczeństwa środowiskowego. 

Poważne zanieczyszczenie wody metalami ciężkimi i wszelkiego rodzaju antybiotykami, budzi obawy Światowej Organizacji Zdrowia przed przyspieszonym pojawieniem się „superbakterii” odpornych na wszelkie dotychczas nam znane szczepionki.

Oto jak globalizacja zwalczyła ubóstwa w biednych krajach

Kolejna konsekwencja outsourcingu i internacjonalizacji łańcuchów produkcyjnych dotyczy niewystarczających zapasów, które stały się codziennością w USA i krajach Europy.

Francuska agencja farmaceutyczna w 2019 r. zidentyfikowała 530 przypadków niedoborów w dostawach podstawowych leków. W 2000 r. było ich dziesięć razy mniej. Duża część dotyczy antybiotyków i szczepionek. Głównymi przyczynami tego nowego zjawiska są problemy jakościowe w azjatyckich fabrykach podwykonawców.

Kwestia ta była przez ostatnie lata pomijana przez europejskie ministerstwa zdrowa i globalne media.
O problemie tym zaczęto mówić dopiero podczas pandemii Covid-19.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *