W kierunku rozwiązań chmurowych

54% organizacji zanotowało przynajmniej jeden cyberincydent w 2019 roku. Największym zagrożeniem dla firm pozostaje szeroko rozumiana cyberprzestępczość, na którą wskazało 90% firm. Organizacje najbardziej obawiają się wycieku danych, phishingu oraz ogólnych kampanii ransomware. Sposobem na zapewnienie większego bezpieczeństwa danych może być korzystanie z usług chmurowych. Zaledwie 40% przedsiębiorstw biorących udział w badaniu zadeklarowało, że korzystało z chmury.

43% badanych firm przez KPMG w Polsce w lutym br. zadeklarowało, że wykorzystuje technologie chmurowe. Kolejne 17% respondentów planowało z kolei przenieść do chmury część swoich usług w najbliższym czasie. Korzystanie z usług w chmurze okazało się niezbędne do zapewnienia ciągłości działania biznesu w obliczu negatywnych skutków, które wywołuje pandemia COVID-19, dlatego w wyjątkowo złej sytuacji mogło znaleźć 40% badanych organizacji, które przyznały, że w najbliższym czasie nie planuje korzystać z chmury w swojej codziennej pracy.

Wśród firm, które obecnie wykorzystują chmurę blisko 40% przetwarza dane dwutorowo, przetwarzając je zarówno w lokalnym centrum przetwarzania danych, jak i w chmurze, natomiast 5% zadeklarowało, że korzysta praktycznie wyłącznie z usług chmurowych. Najczęściej wykorzystywanymi usługami chmurowymi przez przedsiębiorstwa w Polsce są witryny internetowe (73% wskazań), poczta elektroniczna (72% wskazań) oraz usługi przestrzeni dyskowej (62% wskazań). W dużo mniejszym zakresie firmy korzystają z systemów ERP i CRM w chmurze – odpowiednio 18% i 15% wskazań.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *