Wenezuelska ropa jest obecnie objęta embargiem

Embargo naftowe nałożone przez USA na wenezuelską ropę (28 kwietnia2019 r.) niekoniecznie doprowadzi prezydenta Maduro do dymisji, jednk grozi pogłębieniem kryzysu gospodarczego. Zwolennicy prezydenta Chaviste’a pozostają pewni siebie i potępiają Waszyngton.

Wenezuela jest krajem o największej rezerwie węglowodorów na świecie. Jednak w obliczu trwającegood lat kryzysu politycznego kolejne rządy nigdy nie były w stanie z niej skorzystać i nie zdołały rozwinąć narodowego koncernu naftowego Petróleos de Venezuela SA (PDVSA).

Dwadzieścia lat temu PDVSA wyprodukowała ponad trzy miliony baryłek dziennie i zatrudniała prawie 40 000 osób. Następnie firma wygenerowała 96% zysków z wymiany walut.

Jednak w ostatnich latach pod rządami Hugo Chaveza i jego następcy Nicolasa Maduro produkcja spadła do najniższego poziomu. Po latach złego zarządzania, niedoinwestowania i korupcji firma krajowa jest na granicy implozji, a Caracas jest teraz zmuszony do importowania ropy z Nigerii, ale także ze Stanów Zjednoczonych.

To nowe embargo jest ciosem dla Wenezueli, której gospodarka opiera się zasadniczo na dochodach z ropy. Stanowią one ponad 80% zasobów finansowych kraju.

Od 28.04.2019 r. Caracas nie będzie już mógł handlować z amerykańskimi firmami, a aktywa za granicą zostaną zamrożone. Zabronione jest również, aby jakikolwiek podmiot zagraniczny korzystał z amerykańskiego systemu bankowego do kupowania wenezuelskiego czarnego złota.


W Caracas aktywiści z Chavist potępiają dławienie Waszyngtonu

Na Mexico Avenue salsa jest tak silna, że ​​nie słychać hasła. „  Idź do domu, Yankees  ” można przeczytać na plakacie wymalowanym przez Carlosa, ubranym całkowicie na czerwono. Dla tego 50-letniego chavisty wejście w życie sankcji nic nie zmieni.

„  Minęło wiele lat, odkąd walczyliśmy z tą blokadą, która była ukryta, a dziś już jej nie ma, mówi. Z porażką wenezuelskiego prawego skrzydła są zdesperowani, ponieważ nie widzą widzą możliwość kradzieży naszej ropy i naszych bogactw.  „

Najtrudniejszą rzeczą dla Stanów Zjednoczonych jest walka sumienia”,mówi Luis, kolejny protestujący . Mogą zniszczyć naszą gospodarkę, ale ponieważ jesteśmy suwerennymi i świadomymi ludźmi, zawsze będziemy iść do przodu.

Nawet jeśli wszystkie wskaźniki ekonomiczne są czerwone, Gerardo zapewnia, że ​​Wenezuela nie powiedziała ostatniego słowa. „  Musimy podążać drogą krajów takich jak Rosja, Chiny czy Turcja i wyjść z jarzma dolara ” – powiedział 42-letni Wenezuelczyk. Ponieważ to przez dolara jesteśmy usankcjonowani, że umieramy z głodu, aby poddać się, ale nie poddamy się.  „

Mimo to Wenezuela zawdzięcza miliardy dolarów swoim sojusznikom. Wraz z załamaniem się wydobycia ropy naftowej kraj wkrótce nie będzie mógł zaoferować im spłaty, jednak jego sojusznicy deklaruja dalszą pomoc.

Dlatego embargo nie wpłnie na dotychczasowy kurs notowań ropy na świecie w minimalne wzrosty w kwietniu br. są wynikiem raczej czynników makro, co nie oznacza, że w kolejnych miesiącach cena może równioważytć podaż z popytem na poziomie bliskim 74 usd/baryłkę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *