- Inwestorzy wykorzystują tymczasową poprawę do „sprzątania” swoich pozycji,zamiast zwiększania ryzykownych inicjatyw inwestycyjnych na parkietach.
- Psychologia rynków działa więc na pełnych obrotach. Gracze zastanawiają się bardziej nadwycofaniem się z fazy odbicia, niż na zwiększeniu pozycji w obecnych poziomach atrakcyjnychkorekt.
- Większość z nich kieruje się na rynki aktywów o niższym ryzyku, a to z kolei umożliwia szybkinapływ kapitału na rynki obligacji skarbowych doprowadzając do gwałtownego spadku ich rentowności.
- W Europie Bund osiągnął ostatnich 18 miesięcy najniższy poziom 0,23%, a francuskiOAT 0,66%.
- Inne kraje strefy euro również odnoszą korzyść, ponieważ Hiszpania osiągnęła 1,44%,a Włochy 3,14%.
- Szwajcaria utrzymuje nadal ujemne poziomy 10-letnich obligacji (-0,21%)
W Stanach Zjednoczonych inwestorzy zwracają uwagę na rentowności 10-letnichobligacji (2,87%), które niebezpiecznie zbliżają się do poziomu obligacji2-letnich (2,75%), wraz z malejącym spreadem.
Zmniejszenie spreadu pomiędzy obligacjami 2-letnimi i10-letnimi w Stanach Zjednoczonych, stanowi poważny problem dla rynkówfinansowych. Identyczna sytuacja pojawiła się w 2007 r. i była prekursoremrecesji.

Powracają także źródła niepokoju o dalsze tempo wzrostu wkrajach G20, a tematmiędzynarodowego handlu, pomimo rozejmu i prowadzonych nadal delikatnychnegocjacji, ostatecznie nie wyłania prawdziwego zwycięzcy.
Elementyte będą kluczowe na kolejnym posiedzeniu Rezerwy Federelnej.
Dlatego ewentualna szansa, na poprawę optymizmu na indeksach może dopiero pojawić się z początkiem przyszłego roku.