Nowy poziom śmiałości firm naftowych

Nowe technologie i dalsza eksploatacja nowych złóż węglowodorów

Big Oil i dalsze poszukiwania złóż węglowodorów

Koncerny naftowe zamiast zbywać, nabywają każdego roku udziały w firmach poszukujących nowych złóż ropy i gazu.

Nowym poziomem śmiałości koncernów Big Oil, jest współpraca z firmami technologicznymi – „Big Data”, w celu odkrycia i dalszej eksploatacji nowych złóż ropy i gazu. Nazwanie takich działań na rzecz inwestycji klimatyczną klimatycznych XXI w. jest zwykłą hipokryzją.

Parę tygodni, po ogłoszonej przez prezesa BP Bernarda Looney’a nowego planu klimatycznego w zakresie polityki niskoemisyjnej, Greenpeace opublikował (2 sierpień 2020 r.) analizę wydatków jego koncernu z tzw. „funduszu transformacji niskoemisyjnej”.

Przypomnijmy czym są fundusze „transformacji niskoemisyjnej” wielkich koncernów naftowych.

Fundusze transformacji niskoemisyjnej są to wydzielone fundusze własne przez te firmy naftowe – określane „kapitału podwyższonego ryzyka”, które są przeznaczone wyłącznie na rzecz finansowania nowej polityki niskoemisyjnej. Z tego względu firmy te mogą uzyskiwać ulgi podatkowe i ubiegać się o rządowe wsparcia antykryzysowych.
Wydzielone fundusze powinny być – zgodnie z obietnicami koncernów, przeznaczone wyłącznie na produkcję czystej energii celem ochrony naszej planety przed zmianami klimatycznymi.

Jak się okazuje z publikacji Greenspeace, fundusz transformacji niskoemisyjnej British Petroleum (podobnie jak i w przypadku innych firm naftowych) ukierunkowany został w 2020 r. na zakup udziałów w firmach opracowujących nowe sposoby poszukiwania zasobów ropy i gazu przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Wydatki te nie mają nic wspólnego z głoszoną publicznie przez koncerny polityką niskoemisyjną.

Dzień po tej publikacji jedynie Google stwierdził, że nie będzie już więcej budował niestandardowych narzędzi sztucznej inteligencji w chmurze, celem przyspieszania wydobycia ropy i gazu, oddzielając się w ten sposób od swoich rywali – Microsoftu i Amazona.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *