Węgiel będzie nadal opłacalny

Pierwszy deficyt węgla odczuje Europa już w 208 r. co wpłynie na wzrost jego ceny.  Zdaniem ekspertów  w samych tylko Niemczech deficyt węgla po 2020 r. wyniesie ponad 55 mln ton.

Prognozuje się, że światowy popyt na węgiel będzie spadał do końca 2017 r, a w raz z nim zostaną zamknięte nierentowne kopalnie w wielu krajach.

Nadpodaż węgla energetycznego w Polsce, jest dzisiaj przyczyną pogarszającej się sytuacji  wielu kopalń z utrzymaniem płynności finansowej. Ich przyszłość zależeć będzie od woli i decyzji rządu polskiego oraz stanowiska UE wobec programu restrukturyzacji polskiego górnictwa.

Innym problemem polskiego górnictwa jest brak możliwości eksportowych. Z nadzieją polscy eksporterzy węgla patrzyli na Ukrainę. Ukraina wielokrotnie powtarza, że ich potrzeby zaspokaja krajowa produkcja, a węgiel z importu powinien mieć inne właściwości energetyczne, niż ten oferowany przez Polskę.

Podobnie Niemcy nie dążą do zwiększenia udziału polskiego węgla w ich imporcie.

Przypomnijmy, że największym dostawcą węgla na rynek niemiecki są obecnie Stany Zjednoczone (23%), Kolumbia (16%), Australia (12%), RPA (11%).  Wydawać by się mogło, że w ramach opracowywanej wspólnej polityki energetycznej, oraz bliskiego sąsiedztwa polski węgiel powinien zainteresować naszych zachodnich sąsiadów. Z pewnością tak będzie dopiero po 2020 r.

Pierwszy deficyt węgla odczuje Europa już w 208 r. co wpłynie na wzrost jego ceny.  Zdaniem ekspertów  w samych tylko Niemczech deficyt węgla po 2020 r. wyniesie ponad 55 mln ton.

Jest więc o co walczyć, jednak do tego czasu polskie kopalnie będą musiały przetrwać i uzyskać należny poziom rentowności przy stale spadających cenach węgla na rynkach światowych.

Szanse na przyszłe  dostawy węgla do Europy chce wykorzystać australijska firma Prairie Mining Ltd, która do 2020 r. planuje docelowo wydobywać 6 mln ton węgla energetycznego i półkoksowego z kopalni, którą wybuduje  za 2,5 mld zł na Lubelszczyźnie.

Firmie udało się zdobyć partnera strategicznego, którym jest brytyjski Fundusz private equity CD Capital – Natual Resources Fund III LP wyspecjalizowanego na rynkach surowcowych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *