Co wpływa na osłabienie Euro?

Czy występują  siły jednak działające na osłabienie euro?

W jaki sposób częśc czynników osłabiających euro wykazuje możliwą tendencję do powolnego wyrównywania się w przyszłym roku?

W oczekujemy, że EBC w ciągu następnych sześciu miesięcy będzie zwracał z pewnością uwagę na program QE, chociaż ostatnie komunikaty z końca 2014r nie przełożyły się na większą wycenę na rynkach. M. Draghi dawał już inwestorom kilkakrotnie jasne sygnały, że EBC może zacząć wykupywać dług publiczny strefy euro, jeśli dotychczasowe bodźce nie przyczynią się do tego, że inflacja znajdzie się na poziomie zakładanych targetów.

Nadal mamy do czynienia ze Europą dwóch prędkości w ujęciu gospodarczym, jednak problem tkwi w tym, że północne kraje rozwijają się bardzo wolno lub też trawi je stagnacja – Francja jest na to najlepszym dowodem, gdyż w tej kwestii wiedzie prym.

 Kluczowe wskaźniki gospodarcze ze strefy euro dają powody do zmartwień

Napływ oficjalnych danych pokazujący ostry spadek niektórych wskaźników gospodarczych, zwłaszcza wskaźnik produkcji przemysłowej w Niemczech oraz innych krajach, doprowadził do wzmożonych obaw, że region może być na dobrej drodze do ponownej recesji.

Wpływy pieniężne do skoncentrowanych w strefie euro funduszy inwestycyjnych typu ETF gwałtownie się odwróciły, a odpływy netto biły rekordy w sierpniu i we wrześniu 2014r.

Z kolei koniec roku charakteryzował się większym zainteresowaniem strefą euro i według danych dotyczących przepływu funduszy w EFT nastąpiło odwrócenie trendu  w porównaniu z okresem letnim.

Ta sytuacja powoduje, że trudno jest ocenić na chwilę obecną w sposób jednoznaczny  czy wszystkie negatywne aspekty w kierunku wspólnej waluty już odzwierciedlają się w bieżącej wycenie kursu wymiany euro. Jeśli tak, to ci którzy liczą na znaczny spadek będą musieli jeszcze cierpliwie poczekać.

 My uważamy, że obecnie znajdujemy się w wieloletniej fazie poprawy sytuacji USD, jako że siły które przez długi czas doprowadzały do osłabienia USD odwróciły się. Z historycznego punktu widzenia, siła USD do tej pory wygląda na umiarkowaną, jednak w najbliższej perspektywie może nastąpić silniejsza wzrostowa zmiana.

Euro  będzie nadal osłabiało się względem dolara i funta brytyjskiego.   

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *